Stilzwijgende verlenging van contracten aan banden gelegd


Abonnementen zijn voortaan maandelijks opzegbaar. Althans de meeste. Dat is makkelijk voor de naar schatting 6 miljoen Nederlanders die van een ongewenst abonnement af willen. Minder makkelijk voor bedrijven die hun algemene voorwaarden en hun prijsstrategie moeten aanpassen. Dit komt door de inwerkingtreding van de Wet Van Dam op 1 december 2011.

Deze wet beoogt consumenten te beschermen tegen langlopende overeenkomsten met bedrijven die stilzwijgend worden verlengd. Denk daarbij aan een abonnement bij een sportschool, op weekbladen en tijdschriften, maar ook aan gas- en elektriciteitscontracten. De wet geldt echter niet voor verzekeringsovereenkomsten en lidmaatschappen bij verenigingen. Maar wat regelt die wet nu precies?

Alle lopende overeenkomsten van bijvoorbeeld één jaar, mogen alleen nog maar voor een zelfde periode worden verlengd, als de consument die mag opzeggen met een maximale opzegtermijn van één maand. Met andere woorden: er kan praktisch alleen met één maand worden verlengd. De opzegtermijn gaat lopen op de dag dat er is opgezegd. Als dat bijvoorbeeld op 5 januari is, eindigt het contract op 5 februari. En opzeggen moet kunnen op dezelfde wijze als waarop het contract is aangaan, zoals per brief, e-mail of via een website. Voor bepaalde typen contracten kunnen nog specifieke regels gelden. Zo is bij weekbladen en tijdschriften en dergelijke de maximale opzegtermijn drie maanden.

Als het bedrijf zich niet aan deze nieuwe regels houdt dan wordt er geacht helemaal geen opzegregeling te zijn. Praktisch kunnen consumenten het lopende contract dan met onmiddellijke ingang opzeggen. Als u bedrijfsmatig dergelijke contracten aanbiedt, pas dan uw algemene voorwaarden aan! Wel is het zo dat bedrijven zich tegen de toepassing van bepaalde van deze nogal strenge regels kunnen verweren als zij kunnen aantonen dat 'hun' regels niet onredelijk bezwarend voor de consumenten.

Er geldt overigens geen overgangsrecht. Dus de regeling is al van kracht, ook op in het verleden gesloten contracten. 

mr. Laurens Thissen
Adelmeijer Hoyng Advocaten